Dożynki Gminno-Powiatowe 2012 w Chocianowicach

Dożynki Gminno-Powiatowe 2012 w Chocianowicach

W ubiegłą sobotę i niedzielę w Chocianowicach miały miejsce obchody święta plonów, zorganizowane przez Gminę Lasowice Wielkie i Powiat Kluczborski. Na naszym, chocianowickim podwórku, przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęto już wiosną. Aby  Chocianowice mogły godnie przyjąć dożynkowych gości z całego powiatu, sołtys – Pani Irena Werner-Kopyto wraz z całą radą sołecką przygotowali plan działania i przystąpili do pracy. Na zebraniu wiejskim zdecydowano, że zaszczytne funkcje starościny i starosty żniwnego powierzone zostaną Pani Otylii Skoczylas i Panu Arnoldowi Prochota. Wybrano też żniwiarzy, którzy poniosą żniwną koronę. W ten sposób powstał zespół, który z pomocą wielu mieszkańców Chocianowic, przez wiele tygodni pracowali nad przygotowaniem wsi do dożynek.   Wieloletnie doświadczenie zdobyte przy organizacji „Dni Chocianowic” z pewnością było im przydatne.  Przyznanie Chocianowicom przez Gminę i Powiat roli gospodarza Dożynek 2012 bardzo ucieszyło mieszkańców naszej wsi. Wiele lat czekaliśmy na wydarzenie tej rangi, a naszą radość pokazaliśmy w licznych dekoracjach, którymi ozdobiliśmy nasze posesje. Przez całe sobotnie popołudnie i wieczór przez Chocianowice przejechało setki samochodów i rowerzystów, podziwiających i fotografujących wykonane dekoracje.  Jak bardzo były one pomysłowe i zabawne, można obejrzeć na zdjęciach zamieszczonych w naszej galerii zdjęć .

 

Niedzielne obchody święta plonów rozpoczęła Dziękczynna Msza Święta, którą odprawił Ksiądz Dziekan Paweł Stotko, chocianowicki proboszcz.  W homilii zwrócił uwagę, że pracy musi towarzyszyć modlitwa, bo tylko Boże błogosławieństwo może zapewnić człowiekowi i jego pracy pomyślność. W trakcie mszy mogliśmy wysłuchać pięknego utworu na trąbkę i organy w wykonaniu Martina Jung(trąbka) i Marka Wójcika(organy). Na koniec ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa żniwiarzom i poświęcił żniwne korony. Po mszy, delegacje z koronami żniwnymi przeszły w barwnym korowodzie na boisko, gdzie rozpoczęła się część samorządowa dożynek.  Starosta Piotr Pośpiech i Wójt Daniel Gagat odebrali od dożynkowych starostów bochen chleba, zapewniając przy tym, że dzielić będą go mądrze i sprawiedliwie. Następnie powitali zaproszonych gości i wszystkich przybyłych na dożynkowe święto.  Życzenia żniwiarzom i gościom osobiście złożyli też: minister Stanisław Rakoczy, poseł Andrzej Buła, wojewoda Antoni Jastrzębski, członek zarządu województwa – Antoni Konopka oraz nasz proboszcz ks. Paweł Stotko. Wśród przybyłych gości można było dostrzec radnych powiatu kluczborskiego a także burmistrza Kluczborka – Jarosława Kielara i burmistrza Wołczyna – Leszka Wiącka. Nie zabrakło też radnych gminy Lasowice Wielkie, którym składamy w tym miejscu podziękowania, że zdecydowali o przyznaniu Chocianowicom prawa do goszczenia tegorocznych dożynek gminnych a równocześnie powiatowych.  Część oficjalną zakończyła gala zwycięzców konkursów w kategoriach:

Najpiękniejsza korona żniwna :

 1. miejsce  – Kujakowice Górne
 2. miejsce – Chudoba
 3. miejsce – Paruszowice

Pozostałe korony, równie piękne, przywieźli żniwiarze z Brun, Gronowic, Jasienia, Laskowic, Lasowic Wielkich, Trzebiszyna i nasza – chocianowicka

Najciekawsza grupa w korowodzie żniwnym:

 1. miejsce – Szumirad
 2. miejsce – Jasienie
 3. miejsce – Chocianowice

Poza wymienionymi w obu konkursach, w korowodzie wzięła również udział wieś Kuniów.

Przyznano też nagrody dla mieszkańców Chocianowic, którzy najciekawiej i najzabawniej przystroili swoje posesje. Oto zwycięzcy:

 1. miejsce – Wyrwich Norbert , za zamek ze słomy (z aluzją do KRUS)
 2. miejsce – Państwo Skorus, za słomianego kota (o znacznych gabarytach)
 3. miejsce – Walter Kalus, za bryczkę z zaprzęgiem (wraz z obsadą)

Część artystyczną imprezy rozpoczęła nasza chocianowicka orkiestra dęta, dając popis muzyczny w melodyjnym repertuarze. Następnie gości dożynkowych zabawiali zaproszeni artyści i kabareciarze. Całość prowadził od początku do końca nasz sprawdzony moderator – Rudolf Gerlic, który jako radny powiatowy reprezentował nas też w roli współgospodarza dożynek.  Nad bezpieczeństwem naszych gości oraz porządkiem na drogach i parkingach czuwali strażacy z naszej OSP. Dzięki ich pracy nie doszło do żadnych zdarzeń, a ruch samochodów odbywał się w sposób uporządkowany. Dopełnieniem dobrego klimatu i dobrej zabawy była wspaniała pogoda przez całą sobotę i niedzielę.

Jako mieszkańcy Chocianowic możemy sobie pogratulować pięknej i udanej imprezy, którą u siebie gościliśmy.  Satysfakcję może mieć każdy, kto wziął w niej udział, ale szczególne podziękowania należą się tym z nas, którzy poświęcili wiele własnego czasu i sił, aby Chocianowice zaprezentowały się godnie i zostały zapamiętane jako miejsce gospodarne i gościnne.  Obecność na dożynkach tak wielu gości z okolicznych miejscowości jest chyba dowodem na to, że organizacyjny trud się opłacił.

Życząc wszystkim miłych wspomnień z dożynek, zapraszamy do odwiedzania nas na naszych stronach internetowych www.chocianowice.eu

(dw)

Autorzy zdjęć w galerii:

 • Brzęczek Agnieszka
 • Drajok Marcin
 • Koj Patryk
 • Wyrwich Paweł