Sobota na rowerze – Rajd DFK Chocianowice

Sobota na rowerze – Rajd DFK Chocianowice

Sobota na rowerze – Rajd DFK Chocianowice

25 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez DFK Chocianowice. Trasa rajdu prowadziła drogami naszej gminy i liczyła około  38 km.  Punktualnie o godz. 8.00 wyjechaliśmy z Chocianowic do Lasowic Małych, gdzie czekał na nas Pan Piotr Lizoń, przewodnik naszej rowerowej wycieczki. Oprócz relaksu i aktywności fizycznej, wycieczka miała też być okazją do poznania niektórych ciekawych miejsc w naszej gminie. Pierwszym które odwiedziliśmy, było stanowisko archeologiczne zlokalizowane w lesie pomiędzy Lasowicami Małymi i Wielkimi.  Pan Piotr Lizoń opowiedział o prowadzonych na przestrzeni lat wykopaliskach i przedmiotach tu znalezionych. Dalej pojechaliśmy lasem w stronę Lasowic Wielkich,  aby po drodze odwiedzić miejsca pochówku żołnierzy z czasów wojny prusko-francuskiej.  Do dzisiaj zachowały się trzy oznakowane żelaznymi krzyżami groby, choć nie wykluczone, że może ich tam być więcej.  Z Lasowic Wielkich pojechaliśmy do Trzebiszyna, a następnie do Tuł.  Tam czekał na nas Ksiądz Proboszcz, który zaprosił wszystkich do kościoła i opowiedział o budowniczych kościoła, jego dziejach i wysiłkach na rzec utrzymania tego pięknego zabytku.  Jeśli ktoś nie był już parę lat w Tułach, to powinien znaleźć czas i pojechać odwiedzić tulski kościół.  Zakończone prace konserwatorskie i malarskie przywróciły wnętrzu kościoła jego pierwotny wygląd, który oczarowuje bogactwem kolorów i zdobień. Prace wykonali specjaliści z krakowskiej szkoły konserwacji zabytków.  W Tułach wysłuchaliśmy jeszcze opowiadania P. Lizonia o dawnych właścicielach tamtejszego zamku i okolicznych dóbr. Niestety, samego zamku nie mogliśmy zwiedzić, bo obecni właściciele mieszkają na terenie Wielkopolski.  Trasa rajdu prowadziła dalej z Tuł do Osi, a po drodze zatrzymaliśmy się przy ewangelickim cmentarzu, na którym można zobaczyć nagrobki zmarłych mieszkańców z XIX i XX wieku. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Lasowic Wielkich, gdzie mieliśmy okazję nawiedzić 150-cio letni kościół ewangelicki. Tam też dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych epizodach z historii wzajemnych relacji pomiędzy ewangelikami i katolikami z naszych wiosek, szczególnie z okresu bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku.  Z kościoła ewangelickiego pojechaliśmy do kościoła katolickiego w Lasowicach Wielkich. Jest to bodajże najstarszy drewniany kościół na terenie naszej gminy.  Ostatnim punktem na trasie rajdu był drewniany kościół w Lasowicach Małych. Tam w roli gospodarza wystąpił Pan Piotr Lizoń, który na swoim terenie opowiedział o samym kościele, a także o rodach magnackich, które w przeszłości władały Małymi Lasowicami.  Posumowaniem rajdu było wieczorne spotkanie w sali wiejskiej w Chocianowicach.  Tam organizator całego rajdu, Pan Rudolf Gerlic zaprosił na godz. 18.00 uczestników rowerowej wycieczki oraz pozostałych członków chocianowickiego DFK, aby przy grillu, ciastku i kawie wysłuchać wykładu z historii lokalnej.  W roli wykładowcy wystąpił ponownie Pan Piotr Lizoń, którego będziemy od dzisiaj znać nie tylko jako kierownika lasowickiego USC, ale także jako pasjonata i propagatora naszej historii lokalnej.  Sobotni rajd rowerowy był już kolejną imprezą organizowaną przez DFK Chocianowice.  W maju pływaliśmy statkiem po Odrze w Koźlu, a później bawiliśmy się na festynie „Powitanie Lata” nad Stobrawą u państwa Kochalskich. Wszystkie te projekty zostały przeprowadzone w ramach programu ożywienia lokalnych struktur DFK i dofinansowane ze środków BMI.  Koordynatorem programu i organizatorem w/w imprez jest Pan Rudolf Gerlic z Chocianowic.

(dw)

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć! Kliknij tutaj…