Zjazd Kobiet Śląskich 2010

Zjazd Kobiet Śląskich 2010

W minioną sobotę (25.09.2010 r.) w Chocianowicach miał miejsce XIV Zjazd Kobiet Śląskich. Z tej okazji do naszej miejscowości zjechało ponad 300 kobiet z różnych zakątków województwa opolskiego i śląskiego. Gospodynią spotkania Ślązaczek była Pani Otylia Skoczylas wraz z Przewodniczą Związku Kobiet Śląskich – Panią Marią Żmiją-Glombik, zastępującą od niedawna na tym stanowisku Panią Urszulę Trinczek.

Zjazd rozpoczął się od mszy świętej, którą w chocianowickim kościele odprawił nasz Proboszcz – ks. Paweł Stotko. Kościół wypełnił się po brzegi, a śpiew był tak wspaniały, że długo jeszcze będziemy go wspominać. Z kościoła wszystkie uczestniczki Zjazdu udały się do sali sportowej przy naszej szkole. Tam zgromadzone Panie i Gości powitała Otylia Skoczylas i Maria Żmija-Glombik.

Lista znakomitych gości była długa, a znaleźli się na niej m.innymi: Poseł na Sejm RP – Pan Ryszard Galla, Marszałek Województwa Opolskiego – Pan Józef Kotyś, Starosta Kluczborski – Pan Piotr Pośpiech, Prezes Opolskiej Izby Rolniczej – Pan Hubert Czaja, Radna Województwa Opolskiego – Pani Apolonia Klepacz, Radny Powiatu Kluczborskiego – Pan Paweł Prochota oraz Burmistrz Wołczyna – Pan Leszek Wiącek wraz z grupą samorządowców. Na sali obecny był też nasz Proboszcz ks. Paweł Stotko oraz Dyrektor chocianowickiej Szkoły – Pan Józef Woźny. Po części oficjalnej przyszedł czas na posiłek, który serwowała restauracja „Stara Karczma” z Chocianowic. Po smacznym obiedzie rozpoczęły się występy artystyczne. Składająca się z burmistrzów (bu-), radnych (-ra-) i kierowników (-ki) grupa pn. „Buraky” dała popis umiejętności wokalnych i kabaretowych, wciągając do zabawy na scenie organizatorów i gości Zjazdu. Po nich wystąpiła gwiazda estrady – Andrea, której występ był dla nas miłą niespodzianką zasponsorowaną przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Nie zabrakło też artystów z samych Chocianowic. W różnorodnym repertuarze zaprezentował się zespół wokalny DFK Kotschanowitz, który z racji bardzo udanego występu został zaproszony przez Panią Marię Żmiję-Glombik do tegorocznego konkursu zespołów śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Gratulujemy! Część artystyczną zakończył krótki koncert młodego, a już wybitnego muzyka z Chocianowic – Martina Jung. Na jego wezwanie i przy akompaniamencie jego harmonii, sala zaśpiewała na zakończenie głośne „sto lat” dla wszystkich kobiet przybyłych na zjazd do Chocianowic. Syci artystycznych przeżyć i wspólnego biesiadowania, goście zjazdu rozjechali się do swoich domów. Zostały miłe wspomnienia i nadzieja na spotkanie w przyszłym roku. Pani Otylii Skoczylas gratulujemy znakomitej organizacji zjazdu i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłości.

Zdjęcia z imprezy – LINK

Link do artykułu w NTO : LINK

(dw)