Bitwa pod Łodzią – w Chocianowicach

Bitwa pod Łodzią – w Chocianowicach

Dzięki uprzejmości Państwa Luszpinskich, chocianowiczan z Berlina, otrzymaliśmy interesujące zdjęcia z planu filmowego w Chocianowicach. W dniach 4 – 5 października tego roku  kręcono u nas zdjęcia do filmu dokumentalno-aktorskiego, mówiącego o bitwie pod Łodzią z czasów I wojny światowej.  O wyborze Chocianowic na plan filmowy dla tych zdarzeń zdecydowały odpowiednie plenery, zachowane z tamtych czasów budynki oraz miejscowi aktorzy.

Sekwencje kręcone były na chocianowickich polach,  w sali Pani Anetty Wieczorek oraz w pomieszczeniach „Walotkowni”, które  posłużyły za sztab dowództwa wojsk pruskich. Jednak największy „chocianowicki” wkład w realizację filmu wnieśli nasi aktorzy, a byli to przede wszystkim Josef Luszpinski i Rudolf Gerlic. Oprócz nich, na planie wystąpił też Bernard Radlok z Kuniowa oraz reżyser tego filmu Paweł Siedlik z Łodzi. Po zrealizowanych zdjęciach, aktorzy jeszcze w pruskich mundurach, zatrzymali pod kościołem nowożeńców, którzy tej soboty brali ślub w naszym kościele. Zatrzymani zdołali się jednak wykupić, a oficerowie złożyli im życzenia i pozowali do zdjęć.

Premiera zrealizowanego filmu planowana jest na przyszły rok, w 100-lecie bitwy.  Liczymy, że dzięki osobistej znajomości Państwa Luszpinskich z reżyserem – Panem Pawłem Siedlikiem będziemy mieli okazję zobaczyć ten film w Chocianowicach.

Bitwa pod Łodzią – jedna z większych bitew I wojny  światowej na froncie wschodnim. Operacja zaczepna wojsk niemieckich. Rozegrała się na przełomie listopada i grudnia 1914 r. pomiędzy armiami niemiecką i rosyjską.  Zasadnicza bitwa odbyła się w okolicach dzisiejszej Gadki Starej. Bitwa zakończyła się zajęciem Łodzi przez Niemców. (…) W historiografii niemieckiej bitwa nazwana została bitwą pod  Brzezinami.  (…) Historycy uznają bitwę za największą operację manewrową I wojny i pierwszy „Blitzkrieg” na wschodzie.

Informacje z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_%C5%81odzi%C4%85

(dw)

Link do galerii zdjęć -> Kliknij tutaj